Január
Karrierutak, trendek és stratégiák a reformkori baranyai tisztikar központi hivatalaiban
Pintér Tamás
Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Vármegyei Levéltára, segédlevéltáros
DOI: https://doi.org/10.62148/JPME.2024.07
Kulcsszavak: Baranya vármegye, tisztikar, karrierutak, stratégiák
Absztrakt:
Kutatásomban a baranyai hivatalnokok életútjait vizsgálom az 1832-1849 közötti időszakban a vármegyei tisztikar központi hivatalait állítva fókuszba. Feltérképezem a baranyai karrierutakat, hogy bepillantást nyerhessünk a különböző ágensek, vagy akár családok hivatalviselési stratégiáiba, hiszen a tisztségek egyéni vizsgálata után válnak átláthatóvá a hivatalvállalási útvonalak. Ezen adatokból állítok fel egy mintát, mellyel a vármegyei hierarchiában való előrelépés irányait és stratégiáit mutatom be.
Munkámban statisztikai eredmények segítségével releváns következtetéseket fogalmazok meg a reformkori baranyai hivatali elitről, a vármegyei közigazgatást vezető csoportokról. Úgy gondolom, az egyéni karrierutakban történő mélyfúrás és a hivatalviselési stratégiák meghatározásának eredményeképpen merőben átalakul a Baranya vármegyéről eddig alkotott képünk, és olyan tendenciák válnak felismerhetővé, amelyek a vármegye helyi viszonyain túli következtetések levonására is alkalmasak lehetnek.
Hogyan kell idézni: Pintér, T. (2024): Karrierutak, trendek és stratégiák a reformkori baranyai tisztikar központi hivatalaiban. Janus Pannonius Múzeum Évkönyve, 57, 169–179.
Kiállítások
2024.10.18. - 2025.07.01.
Atlantisz. Kis világok
Fodrozódó vízfelszín, harangláb a szántásban, gyökerek közül előbukkanó falak, üres szobákba nyíló ajtók. A pécsi JPM Néprajzi Múzeum kiállításának képei, tárgyai az eltűnt vagy kihalóban levő települések elveszett világáról mesélnek.
Kiállítások
2023.08.18. - 2025.06.30.
Kincs, ami van!
A csaknem 24 kilogramm tömegű, 44 080 ezüstéremből álló kincset különleges módon, hat nagy tárlóban és néhány kisebb vitrinben egyenként mutatja be a tárlat.